החלמה

כדי להחלים ולצאת מהמעגל של ההעברה הבינדורית חשוב לעבד את העבר ואת הרגשות כדי להתקדם בסקאלה של המודעות. הבנתי שאני צריכה ללמוד מה נורמלי, מה לא נורמלי, מה כן בריא, מה לא בריא. התחלתי לדמיין איך החיים שלי אמורים להיות, ומה אני רוצה בשביל עצמי.

זה שלב של המון צמיחה ומודעות וריפוי. פה אני לומדת מה אני מצפה מהחיים, איך אני רוצה שהחיים שלי ייראו, מה חשוב לי, איך להגיד "לא" למה שלא עושה לי טוב. למדתי לזהות: זה בריא –  זה לא בריא. פיתחתי כללים לזיהוי ומדידה של דברים, הבנתי פתאום איך העולם עובד מסביבי.

למדתי מה היא אשמה נורמלית, הבנתי שיש אשמה בריאה, ויש אשמה שנובעת ממניפולציה, ואיך להיזהר ממנה. קראתי שוב ושוב את המאמרים מהשלבים הקודמים, כל פעם ממקום חדש של הבנה.

בשלב הזה למדתי המון על עצמי ועל העולם. הרגשתי לפעמים שאני "יוצאת מהמטריקס", פתאום רואה איך החיים שלי באמת. מה קורה סביבי בין אנשים. הפסקתי להיות מופעלת אוטומטית והתחלתי להבין מה באמת קורה פה.

בקישורים הבאים אני מביאה את הנושאים שעזרו לי להתחיל "לצאת מהמעגל" ולראות את העולם מנקודת מבט חדשה:

  1. איך להפסיק לחיות כקרבן
  2. משולש הדרמה (החלק של איך לצאת מהמשולש )
  3. להיות האמא שרציתי
  4. כלים לעזרה עצמית
  5. תקשורת מקרבת
  6. נפרדות, התמזגות ומה שביניהם
  7. להכיר את "העצמי"
  8. אוסף המאמרים המצויין על כלים להחלמה שתירגמה וכתבה אילנה סובול מאתר "מקום", שעוזרים להגדיר נושאים שעליהם כדאי לעבוד בדרך להחלמה. בין הנושאים: גבולות, אשמה ובושה, שינוי היחס של האדם לעצמו, תקשורת ועוד.