יציאה מהכחשה

אחד החלקים הקשים בעיני בתהליך ההחלמה הוא בעצם להתחיל. אני לא הייתי מודעת בכלל לכך שאני חיה בהכחשה. כשהיו שואלים אותי על הילדות ואומרים לי שזה נשמע קשה ושעברתי הזנחה, הייתי מבטלת את זה ואומרת: זה לא היה כזה נורא. סה"כ היתה לי ילדות רגילה. לא הבנתי שאני מתכחשת למציאות. האמנתי לעצמי.

כשהפכתי לאמא בעצמי, ציפיתי מעצמי להסתדר. הקדשתי את כולי להורות והאמנתי שאם אבטל את הצרכים שלי למול הצרכים של הילדים, הכל בטח יהיה בסדר. אבל במקביל ביליתי את ימי בקריאה (אובססיבית) של ספרים על הורות, חינוך, סדנאות להורים ועוד. הרגשתי שאין לי מושג מה אני עושה, שאני לא יודעת איך להיות אמא מיטיבה ובריאה, אבל זה היה מין סוד גדול כזה שאני צריכה להסתיר. הייתי בטוחה שאני אמורה להסתדר לבד. אבל מתישהו המסיכה התחילה להיסדק והרגשתי שאני צריכה עזרה. לא ידעתי לקרוא בשם לקושי, אבל הבנתי שיש בעיה.

באחד מחיפושיי באינטרנט נחשפתי לנושא של ילדים בוגרים לאלכוהוליסטים (Adult Children of Alcoholic). מרגע שהתחלתי לקרוא על הנושא הבנתי שלעובדה שאימי היתה אלכוהוליסטית היתה השפעה גדולה על חיי. גיליתי שאנשים רבים שגדלו בבית עם הורים בלתי מתפקדים מאמינים שהילדות בבית עם הורה מכור, פוסט-טראומטי, או נרקיסיסט לא השפיעה עליהם כל-כך, ושגם היום כבוגרים זה לא משפיע עליהם. ההכחשה נמשכת לתוך החיים הבוגרים. גם כאשר הולכים לטיפול, זה כי מרגישים שמשהו לא בסדר, אבל לא יכולים להגדיר בדיוק מה לא בסדר. משפטים אופייניים הם "אני לא יודעת אם אני בכלל צריכה טיפול, אולי פשוט נולדתי אדם כזה" או "אולי זה פשוט משהו גנטי".

מה שחשוב להבין בתהליך ההחלמה הוא שהשלב של המודעות וההכרה בכך שהילדות שלך היתה לא בריאה זה שלב הכרחי. הקישור בין ההתנהגות שלך היום ובין מה שקרה בילדות יביא איתו הקלה, ותוכלי להבין שזאת לא אשמתך. תזכרי שההכחשה היא ממש חלק בלתי נפרד ממנגנון ההגנה שבוודאי התפתח אצלך בילדות. אם את רוצה להביא לשינוי, בשלב הראשון יש צורך שתכירי בכך שייתכן ואת מכחישה את הקשיים בילדות.

בקישורים הבאים סיכמתי את התובנות שעזרו לי להבין מה קרה לי בילדות, ולאט לאט להתחיל לצאת מההכחשה:

1. מהי בעצם משפחה בלתי מתפקדת

2. איך נראית הילדות בבית הבלתי מתפקד

3. מה זה אומר לגדול עם הורה נרקיסיסט?

קישורים נוספים:

  • תכנית רדיו (באנגלית) שבה היוצר של התכנית מספר את הסיפור שלו עצמו, מקליט את עצמו בזמן אמת ומשלב את ההקלטות בסיפור. מספר על אימו הלא מתפקדת ואיך הוא למעשה נאלץ לחזור לקשר איתה אחרי שנחלץ משם כשעבר לגור עם אביו, בזכות הגירושים של הוריו. אחיו החצי חורג נשאר לגור עם אמו והושפע קשות ממנה. דיבר אלי ההבדל בין האח שגדל בתוך חוסר התיפקוד, לעומתו שסך הכל גדל במשפחה נורמטיבית. חזק מאוד. לתכנית: Duty Calls.