חמלה עצמית

המושג "חמלה עצמית" (self compassion) מלווה אותי כבר כמה שנים, אבל רק לאחרונה אני מתחילה להרגיש שאני באמת מבינה למה הכוונה. הבנתי שחמלה זאת בעצם היכולת להיות עם מישהו גם בזמנים של קושי. וחמלה עצמית היא היכולת להיות עם עצמי גם בזמנים שקשה לי. היכולת לא לנטוש את עצמי. הנטישה העצמית מתבטאת בביקורת עצמית, שיפוט פנימי חסר פשרות. במקום זה אני לומדת להיות עם עצמי ממקום של טוב לב, של עדינות, ורצון לעזור לעצמי.

מהי בעצם המבקרת הפנימית? עבורי זה הקול הזה שמתעורר בי כל פעם שקשה לי, או כשאני מרגישה שטעיתי, או שאני פגומה או לא ראויה, ומתחיל לגעור בי מבפנים. הקול הזה של השופטת הפנימית שיודעת תמיד להגיד לי מה עשיתי לא בסדר ולמה אני אשמה בקושי שלי. היא חסרת חמלה ומאוד נוקשה והכל אצלה תמיד שחור-ולבן. השופטת הפנימית היא מאוד דומיננטית. קשה מאוד לגרום לה לסגת ולהרפות ממני בזמנים של קושי. אני מבינה היום שהיא בעצם שם כדי להגן עלי – היא חושבת שאם היא תגער בי ותרדה בי, אולי בפעם הבאה לא אטעה, ולא ארגיש שוב קושי.

אבל גיליתי היא שזה לא באמת עובד ככה. גיליתי שהדרך של החמלה העצמית, היא הדרך הכי יעילה להתמודד עם השופטת הפנימית. זאת הדרך להגיע לחיים שבהם אהיה מוגנת ולא אצטרך לחשוש לעשות טעויות או להתמודד עם קשיים. החמלה העצמית מאפשרת לי חוסן פנימי ויכולת להתמודד עם מצבים קשים.

אני עוד לומדת את הנושא של חמלה עצמית ועוד אכתוב יותר בפירוט בהמשך. כרגע אני כותבת כאן כדי להפנות לכלי שמאוד עוזר לי ורציתי לשתף אותו. מדובר במדיטציה שנוצרה על-ידי אישה בשם קריסטין נף.

המדיטציה לתירגול חמלה עצמית
במהלך המסע שלי גיליתי את הספר Self Compassion של קריסטין נף. זהו ספר שעוסק בהגדרה של נושא החמלה העצמית וההבדל בין חמלה עצמית לערך עצמי. בגדול, ערך עצמי מבוסס על הצלחה שלנו, ואילו חמלה עצמית מאפשרת לנו להמשיך לאהוב את עצמנו גם ברגעים של כישלון או חוסר הצלחה (בתחתית העמוד יש קישור להרצאת טד בנושא). הרעיונות בספר ממש שינו תפיסת העולם שלי בנושא של ההתייחסות אל עצמי. זה נושא שהתחלתי ללמוד אותו במהלך קורס מיינדפולנס שעברתי, והספר העמיק את ההבנה שלי בנושא.

בנוסף, התחלתי גם לתרגל מדיטציה שהיא מספקת באתר שלה. מדיטציה של נועם-לב (kindness), וחמלה עצמית.  בספר היא מספרת שאפשר לפתח חמלה עצמית על-ידי תרגול של דיבור פנימי חדש. גיליתי שהמדיטציה הזאת מדוייקת לי במיוחד ועוזרת לי לפתח את ה"שריר" של החמלה העצמית מכיוון שהיא מתייחסת ישירות לסבל שאני חווה בגלל השיפוט הפנימי שלי. בזכות הספר והמדיטציה אני לאט לאט לומדת איך להיות שם בשבילי ברגעים של קושי, במקום לנטוש את עצמי.

קישורים למדיטציה
משתפת אתכם במדיטציה בעברית המבוססת על זו של קריסטין נף. קריסטין נף היא מורתה של גליה טיאנו רונן, מורה לחמלה עצמית מודעת במרכז שילוב.  מומלץ !
במהלך התרגול נעשה שימוש בצירוף המילים נועם לב שהן תרגום למילה kindness באנגלית.

אני מצרפת גם קישור למדיטציה באנגלית מהאתר של קריסטין נף.

 

מקורות נוספים:

האתר של קריסטין נף: https://self-compassion.org/

The Space Between Self-Esteem and Self Compassion: Kristin Neff הרצאת טד של קריסטין נף על חמלה עצמית לעומת ערך עצמי, והיכולת המרפאה שיש בחמלה עצמית.

האתר של מרכז שילוב שמעביר קורסים ברוח קריסטין נף:
https://www.shiluv-bodymind.co.il/programs/compassion-1-year/